Zachowania alkoholika PDF Drukuj Email

Alkoholik jest osobą zmienną. Prezentuje obraz zagmatwany w najwyższym stopniu. Czynny alkoholik nieustannie wysyła sprzeczne komunikaty:”Zbliż się do mnie, posłuchaj / Jak śmiesz mnie wypytywać!?”. Nastroje i reakcje uzależnionych potrafią bardzo się zmieniać: triumfujący i wylewny staje się nagle skryty, rozeźlony i podejrzliwy; śmiech przechodzi w płacz.

Alkoholik niespokojny z powodu nieuregulowanego rachunku, następnego dnia bywa kompletnie nieodpowiedzialny, jeśli chodzi o swoje finanse. Kupuje drogie zabawki dla dzieciaków, a równocześnie nie płaci za mieszkanie.

Alkoholik poświęca znaczną ilość czasu na usprawiedliwianie i tłumaczenie swoich postępków.  Trudno przy tym podążać za tokiem jego myśli. Zawsze będzie miał w zanadrzu listę skarg i utyskiwań dotyczącą ludzi, przedmiotów. Będzie się uważać za ofiarę losu, będzie opowiadał o wielu ludziach, którzy uparli się, ażeby go dopaść. Znajdzie tysiąc różnych powodów, dla których naprawdę potrzebuje i zasługuje na kielicha.

Potrafi wylewnie cieszyć się z niewielkiego sukcesu, po to by za chwilę narzekać : ”Nic mi się nie udaje...” Jest niesłowny i prawie nigdy nie znajdzie się w miejscu i w czasie, w którym obiecywał. 

Przywiązuje natomiast wielka wagę do wymyślonego przez siebie harmonogramu, zwłaszcza jeśli chodzi o godziny picia. Jego życie pełne jest niedotrzymanych umów, obietnic i terminów, o których nie pamięta. Jego zachowanie jest naznaczone przede wszystkim poczuciem winy.

Ten rys charakteru jest najwcześniej spostrzegany, lecz niestety nie rozumiany przez otoczenie. Naturalnie bywa tak, że wszyscy wiedzą o jego piciu, ale najczęściej prawdziwe nadużywanie alkoholu odbywa się w tajemnicy i jest skrupulatnie skrywane przed światem. Byłoby z pewnością łatwiej uchwycić problem, gdyby opisane zachowania pojawiały się wyłącznie jednocześnie z kielichem w dłoni. Takie połączenie jest jednak rzadkością. Typowe reakcje są bardziej widoczne w momencie, gdy alkoholik powstrzymuje się od picia lub stara się je kontrolować.

Dopóki nie zmieni się jego relacja z alkoholem, dopóty zamęt, frustracja i depresja będą wszechobecne.